Πρώτη νίκη για το ανδρικό στην Β’ εθνική επί του Αιγάλεω 72 – 68 !!! (video)

from Bluearena by info@bluearena.gr (Γιώργος Κυπραίος)

Μια παλικαρίσια εμφάνιση γεμάτη πάθος και σωστό μπάσκετ πραγματοποίησε ο Ηρακλής που κέρδισε το Αιγάλεω στο Ιβανώφειο με 72-68, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο νέος Ηρακλής με τα καινούργια πρόσωπα και τα νέα παιδιά κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς σε έναν αγώνα που είχε χαρακτηριστεί πολύ κρίσιμο για τη συνέχεια της σεζόν. Οι κυανόλευκοι τα κατάφεραν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στο Ιβανώφειο βρέθηκαν περί τα 150 άτομα και στη συνέχεια θα πρέπει να υπάρξει μεγαλύτερη στήριξη στο τμήμα που παλεύει για το καλύτερο. Στο ημίχρονο του αγώνα κατέφτασε στο γήπεδο και ο Λευτέρης Κακιούσης που νωρίτερα είχε βρεθεί στον αγώνα του ποδοσφαιρικού Ηρακλή στην Καλλικράτεια.

Θα μπορούσε μάλιστα να είχε πιο ξεκούραστο απόγευμα, αφού στο πρώτο ημίχρονο είχε εξαιρετική παρουσία σε άμυνα κι επίθεση.

Ο Ηρακλής έχασε μία και μοναδική φορά το προβάδισμα 1:30 πριν τη λήξη (61-62). Ωστόσο, ο Τριαντάφυλλος Πεταλωτής με δύο τρίποντα έδωσε μεγάλη “ανάσα” στους γηπεδούχους ενώ ο Τάσος Τραϊανός ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών και συνέβαλαν τα μέγιστα στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-6, 36-21, 43-42, 72-68.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλμπάνης): Μουλάκης 16(2), Τραϊανός 27(2), Κυριακού, Πεταλωτής 11(2), Τσαλκιτζής 5(1), Καραγκιολίδης 3, Νεοφυτίδης 10.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Χατζηγιαννάκος): Κυριακόπουλος, Ρόης 10(2), Καράβολας 16(1), Ατζάμογλου 14, Μπάλτας 4, Μπένος 10, Σημαιόπουλος 4, Τόλιας 10.