Μπάσκετ Κορασίδες: Το σήκωσαν με 30 πόντους διαφορά !!!

[from Bluearena by info@bluearena.gr (Γιώργος Κυπραίος) ]

Στο μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος κορασίδων ο Ηρακλής επιβεβαίωσε το τίτλο του φαβορί και κατέκτησε το τίτλο με 65-35.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ηρακλή να μπαίνει πιο δυνατά και να καταφέρνει από νωρίς να δημιουργήσει ένα σημαντικό προβάδισμα, 11-4 στο 8’. Η απάντηση των κίτρινων όμως ήταν άμεση και με ένα επιμέρους σκορ 7-1 μείωσαν σε 12-11 που ήταν και το σκορ στο 10’. Στη δεύτερη περίοδο οι κυανόλευκες αν και συνέχιζαν να ελέγχουν το ρυθμό, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει. Έτσι από το 24-15 στο 16΄, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Άρη να «συμμαζέψει» και πάλι τη διαφορά, 26-23 στο 20’.

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού ήταν εμφανώς καλύτερες και αποφασισμένες να διευρύνουν το σκορ. Κάτι που κατάφεραν με συνοπτικές διαδικασίες αφού με ένα επιμέρους σκορ 8-2, προηγήθηκαν στο 27’με 34-25. Στη συνέχεια εκτόξευσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με το σκορ στο 30΄να είναι 43-28.

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και σωστές επιλογές στην επίθεση, η ομάδα του Ηρακλή έκανε το ματς παράσταση για ένα ρόλο στη τελευταία περίοδο. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους δεκαπέντε πόντους, με το τελικό 65-35 να αποδεικνύει με το καλύτερο δυνατό τρόπο τη δικαιότατη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 26-23, 43-28, 65-35.

Διαιτητές: Λόρτος, Αντωνίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μασλαρινός): Κογκαλίδου 8, Τσουμπερλή 4, Γεροστεργίου Χ. 11(2), Γρηγοριάδου, Μαρκουλάκη 13(1), Παπαδοπούλου 4, Κουβαλακίδου 2, Αμοιρίδου 6, Γεροστεργίου Μ. 1, Αρβανίτη, Καλημέρη 16, Μπαλάσκα.

ΑΡΗΣ (Καφαντάρη): Κιλαζίδου 8, Νικοδήμου 2, Κρίκη 8, Αντωνιάδου Α. 6, Τσαμπάκου, Γιαννούσιου, Γούναρη 8(1), Αντωνιάδου Σ. 3, Ζουμπούλη, Τζιότζιου, Φλώρου, Παπαδοπούλου.